Wyrównawcze ustawienie głowy

#wtorekzdefinicją #odcinek31

Dzisiejszy Wtorek z Definicją w nowej oprawie graficznej 🤩
Zainspirowana weekendowym kursem dziś zdefiniuję co to:

WYRÓWNAWCZE USTAWIENIE GŁOWY (tzw. WUG)

Wyrównawcze ustawienie głowy jest to taka pozycja w głowy względem ciała w której osoba najlepiej widzi 👀 Głowa może się ustawiać poza liniowością z dwóch głównych powodów: zaburzeń ocznych lub zaburzeń mięśniowo-kostnych. Więc ważne jest ustalenie skąd się bierze przyczyna.

Jeśli w liniowości (czyli trzymając głowę prosto) osoba nie jest w stanie dobrze widzieć to dzięki WUG nie tylko poprawia sobie ostrość widzenia, ale i jakość funkcji wzrokowych oraz ma możliwość widzenia obuocznego.

Jak wygląda WUG?
Możemy wtedy zaobserwować skręcenie głowy w lewo, w prawo, podniesienie brody w górę albo w dół lub przechylenie głowy w bok do jednego z ramion. Może być to też kompilacja tych ruchów i nasilać się w szczególności zwiększonego skupienia lub przyglądania się czemuś.🧐

WUG występuje w:
➡️porażeniach nerwów wzrokowych
➡️zezach
➡️wrodzonych zaburzeniach ruchomości gałek ocznych
➡️pourazowych zaburzeniach ruchów gałek ocznych
➡️przy oczopląsie (szczególnie w momencie kiedy oczy kierują się w strefę ciszy. O oczopląsie, WUG i strefie ciszy już trochę pisałam w #odcinek13 #oczopląs)

Jak leczyć?
Przede wszystkim trzeba odkryć przyczynę powstania WUG i leczyć właśnie ją. Pierwsze kroki to wizyta u okulisty 👩‍🔬 Jeśli nie ma przyczyny okulistycznej, wtedy warto skonsultować przypadek z fizjoterapeutą. Może w posturze tkwi problem?
❗️Fizjoterapeuto ❗️ my lubimy symetrię więc jak zauważymy asymetrię warto wziąć aspekt oczny pod uwagę. Niestety WUG o przyczynie ocznej pomaga lepiej widzieć więc mimo wszystko bezsensowym jest korygować go na siłę, bez współistniejącej terapii okulistycznej lub ortoptycznej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *