Akupunktura a krótkowzroczność

Czy akupunktura może spowolnić progresję krótkowzroczności u dzieci i młodzieży?

Przeszukując bazę Cochrane, trafiłam na ciekawą analizę, która myślę, że zaciekawi zarówno fizjoterapeutów jaki i posiadaczy minusowych szkieł… Akupunktura i leczenie krótkowzroczności? Szarlataństwo czy sposób na pozbycie się okularów? Czytaj aby się dowiedzieć.

Krótkowzroczność to jedna z najczęstszych zaburzeń widzenia wśród dzieci i młodzieży. Wiadomo jednak, że bardzo ważna jest wczesna diagnoza i interwencja. Łączona jest ona z lepszymi efektami terapii i odpowiedzią na korekcję. Najczęściej na krótkowzroczność stosowane są okulary lub soczewki kontaktowe.

Jednak bardzo często w tradycyjnej medycynie chińskiej stosowana jest akupunktura w terapii krótkowzroczności. Akupunktura jest to forma stymulacji punktów akupunkturowych poprzez wprowadzenie igieł, akupresury oraz powierzchowną stymulację elektryczną lub laserową. W tym przeglądzie autorzy mieli za zadanie ocenić skuteczność i bezpieczeństwo w stosowaniu akupunktury w spowalnianiu progresji krótkowzroczności u dzieci i młodzieży.

Wzięto pod uwagę dwa randomizowane kontrolowane badania, które zostały przeprowadzone na Tajwanie na łącznej grupie 131 uczestników. Nie przeprowadzono metaanalizy ponieważ oba badania oceniały różne wyniki.  Żadne z badań nie spełniało wstępnie zdefiniowanych pierwszorzędowych kryteriów progresji krótkowzroczności zdefiniowanych jako jedna dioptria oznacza zmianę. Tylko jedno badanie zgłosiło zmiany długości osiowej gałki ocznej bez nieistotnej różnicy między grupami, a oba badania wykazały, że kilka dzieci doświadczyło łagodnego bólu podczas stymulacji akupunkturą, co spowodowało, że opuściły badanie.

Autorzy podsumowują, że na podstawie tych badań nie są w stanie potwierdzić skuteczności akupunktury w spowalnianiu postępu krótkowzroczności u młodych osób. Potrzebne są dowody w formie randomizowanych kontrolowanych badań klinicznych zanim jakiekolwiek rekomendacje zostaną przedstawione odnośnie akupunktury w sytuacji klinicznych.

Link do artykułu Cochrane dostępny TU:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *