Dr Lea Hyvärinen

#wartoznać

Dziś przedstawię jedną z osób, które warto znać z dziedziny wzrokowej.👀 Postaram się krótko i treściwie o bardzo pracowitej kobiecie jaką jest:

❗️Dr Lea Hyvärinen- fińska okulistka, naukowiec i badacz, była doradcą w WHO.❗️

Prowadziła liczne badania które dostarczyły nowych informacji na temat retinopatii cukrzycowej, barwnikowym zwyrodnieniu siatkówki i histoplazmozy.
Dużą część kariery poświęciła rehabilitacji wzroku, wczesnej interwencji w tym temacie oraz opracowała własne techniki oceny wzroku.

❗️Dr Hyvärinen jest najbardziej znana z stworzenia LH Vision Test System, obecnie znanego jako LEA TEST VISION SYSTEM™. Opracowany przez nią system stał się złotym standardem w ocenie ostrości wzroku i diagnostyce w pediatrii. 🥇

Testy te używane są do oceny widzenia dzieci i badań przesiewowych wzroku. Są to testy wystandaryzowane, często używane przy Funkcjonalnej Ocenie Widzenia. Badają między innymi ostrość wzroku, wrażliwość na kontrast czy funkcje poznawcze. Pozwalają na rzetelne ponowne wykonanie testu w odstępie czasu lub wykonanie ich przez innego badającego. 👩‍🔬

Podsumowania jej wykładów można przeczytać w jej książce📒: “WHAT and HOW Does This Child See?” Również jej strona internetowa www.lea-test.fi zawiera wiele cennych informacji odnośnie wzroku.
Obecnie dr Lea jest na emeryturze ale nadal wykłada gościnnie na konferencjach oraz online.

Źródło zdjęcia Dr Lea Hyvärinen: http://www.lea-test.hk/en/cv/
Źródła zdjęć testów Lea: https://optometria.pl/symbole-lea-puzzle-3-d-p-159.html
https://optometria.pl/test-obnizonego-kontrastu-hiding-heid…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *