Zaburzenia widzenia barwnego

#wtorekzdefinicją #odcinek27

Skoro było o widzeniu barwnym to zajmijmy się teraz tym jak to jest jak owo widzenie kolorów jest zaburzone czyli:

ZABURZENIA WIDZENIA BARWNEGO
I nie mówię tu tylko o powszechnie znanym daltonizmie
Zaburzenie widzenia barw może być wrodzone albo nabyte.
Zacznijmy od NABYTYCH:
▶️MONOCHROMATYZM: bardzo rzadko występujące zaburzenie, w którym widzi się tylko jedną barwę
▶️DICHROMATYZM- stan w którym widzi się DWIE BARWY ( z 3 podstawowych, o których była mowa w #odcinek26 czyli czerwona, zielona i niebieska)
Do dichromatyzmu zaliczamy:
❤️Protanopię czyli niewidzenie barwy czerwonej. W obrazie nie ma wrażeń czerwieni, pomarańczy, intensywnej żółci, łososiowej i karmazynowej purpury, szczególnie silnie wyeksponowane są barwy zieleni.
💚Deuteranopię czyli niewidzenie barwy zielonej. Brakuje wrażeń zieleni i żółci, zniekształcone są inne barwy pochodne od zieleni.
💙Tritanopia czyli niewidzenie barwy niebieskiej (rzadko). Brak widzenia szafirów, błękitów, fioletu i wiśniowej purpury.
Osłabione postrzeganie barw podstawowych nazywamy anomalią czyli protanomalią, deuteromalią lub trinomalią.

W przypadku ACHROMATOPSJI, osoba całkowicie nie widzi kolorów. Odróżnia skale szarości od czerni do bieli. Łączy się to ze współistniejącym światłowstrętem, oczopląsem, niską ostrością wzroku.

I powszechnie znany DALTONIZM czyli zaburzenie widzenia barw w osi czerwień – zieleń❤️💚. Jest to zaburzenie wrodzone, uwarunkowane genetycznie, częściej występujące u mężczyzn. Osoba z daltonizmem nie odróżnia lub myli kolor zielony z czerwonym.

Nabyte zaburzenia widzenia barw mogą być spowodowane przez choroby lub urazy, które mogą uszkadzać aparat wzroku ale i drogę i korę wzrokową.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *