Niedowidzenie

#odcinek9 #wtorekzdefinicją

Dziś WAŻNY powiedziałabym GRUBY temat, który jest bardzo rozległy ale ograniczę się do samej definicji i ogólnego postępowania terapeutycznego. Mam nadzieję, że zapoznałeś/aś się z #odcinek8 #bonus. Jeśli nie to zapraszam tam 👈 i wróć 🤩

Dzisiejszy temat to: NIEDOWIDZENIE (AMBLYOPIA)

Poważny i dosyć popularny temat, czasami potocznie nazywany leniwym okiem 🤪co może niepotrzebnie uspokajać rodziców i opiekunów.

Niedowidzenie najczęściej dotyczy jednego oka 👁 ale może też występować obuocznie 👀 Polega ono na tym, że pomimo zastosowanej korekcji okularowej osoba nie odzyskuje pełnej ostrości widzenia. Przyczyn takiego stanu może być wiele, są nimi np.:
✅Nieskorygowana wada refrakcji
✅Różnowzroczność (różna wada wzroku w każdym oku, temat będzie rozwinięty w kolejnym poście )
✅Zez (może być zarówno powodem niedowidzenia ale i może wynikać z niedowidzenia)
✅Przeszkoda w dopływie bodźców wzrokowych (np. zaćma wrodzona lub opadająca powieka (ptoza))
✅Uszkodzenia dróg nerwowych w mózgu może powodować zaburzenia ostrości widzenia bez lub z towarzyszącą wadą refrakcji

Do jednych z wielu objawów należą: przymykanie oczu, nastawianie, przekręcanie głowy, szyi i kręgosłupa podczas patrzenia, ból oczu i głowy, przecieranie oczu, mruganie, wpadanie na przedmioty jedną stroną ciała. ALE również może nie być żadnych objawów ani problemów z nauką😬

Niedowidzenie co do zasady jest możliwe do wyprowadzenia lub do zbliżenia widzenia do normy ale należy działać 💪

Leczenie jest najskuteczniejsze do około 7-8 roku życia, czyli czasu kiedy u dzieci rozwija się ostrość widzenia. Niedowidzenie zaburza widzenie obuoczne i stereoskopowe.

📍NIEDOWIDZENIE NIE PRZEJDZIE SAMO❗️

📍Z NIEDOWIDZENIA SIĘ NIE WYRASTA ❗️

📍IM DŁUŻEJ MÓZG HAMUJE SŁABSZE OKO TYM BARDZIEJ BĘDZIE UTRWALONE NIEDOWIDZENIE❗️

📍CZAS JEST KLUCZEM ❗️

Krok po kroku. CO ROBIĆ? 🤷‍♀️🤷‍♂️
1. Wizyta u OKULISTY. Badanie wzroku i diagnoza niedowidzenia oraz próba ustalenia przyczyny niedowidzenia ( wada refrakcji, choroba, schorzenie, potrzeba operacji??)

2. Jeśli zachodzi taka potrzeba dobranie i stosowanie korekcji okularowej 👓 lub usunięcie bariery powodującej niedowidzenie (np. operacja)

3. Równolegle z wizytą u okulisty lub tuż po należy się wybrać do ORTOPTYSTY lub OPTOMETRYSTY. Tu podjęta będzie decyzja o metodach i intensywności terapii.

Metod jest wiele ale decyzja o doborze odbywa się indywidualnie. Do wielu metod terapeutycznych zaliczamy między innymi zasłanianie oka zdrowego np. przez plaster, obturator na okulary, atropinizację lub przekorygowanie soczewek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *