Anizokoria

#wtorekzdefinicją #odcinek41

Dni krótkie, zimno czasem trochę za szaro, ale mam nadzieję, że kolejny odcinek Wtorku z Definicją Was zainteresuje, szczególnie fizjoterapeutów którzy dużo obserwują swoich pacjentów. Drugą grupą wnikliwych obserwatorów są również rodzice 👨‍👩‍👦. O zaburzeniu o którym będę dziś mówić, ludzie dowiadują się właśnie najczęściej od bliskich.


Tematem dzisiejszego odcinka jest:


ANIZOKORIA

File:Anizokoria.JPG - Wikimedia Commons

Jest to stan kiedy źrenice obu oczu nie są takie same a dokładnie ich średnice różnią się.👀Taki stan może dotyczyć nawet 20% zdrowej populacji i jeśli różnica nie przekracza 0,6mm, jest to normą i nie wymaga leczenia ani nie jest powodem do zmartwienia. Jest to tak zwana ANIZOKORIA FIZJOLOGICZNA (prosta, samoistna)👍 Pozorna anizokoria może się pojawiać u osób z protezą oczną.


Jednak gdy różnica jest większa, należy niezwłocznie poznać przyczynę występowania anizokorii. Anizokoria jest bowiem objawem jakiejś innej choroby lub zaburzenia a nie samodzielną nieprawidłowością. 🧐

Anizokoria charakteryzuje się zaburzeniami odruchu źrenic na światło.💡 To właśnie zwężanie i rozszerzanie się źrenic warunkuje optymalne przepuszczanie światła do środka oka. Dzięki sprawnemu działaniu źrenic, siatkówka odbiera właściwą ilość światła oraz jest chroniona przed uszkodzeniem spowodowanym zbyt silnym strumieniem światła.

Przyczyny anizokorii:

✅OkulistyczneNp. Jaskra, uraz oka, stan po operacji (powikłania), zapalenie lub niedokrwienie tęczówki, zapalenie aparatu rzęskowego,

✅Neurologiczne Np. Obrzęk mózgu, stan po operacji (powikłania), migreny, nowotwory mózgu, tętniaki, SM, porażenie n. okoruchowego, z. Hornera.

✅Oraz inne takie jak: uraz głowy, zatrucia glikolen etylowym, leki, nowotwory w innych narządach.


Anizokorii mogą również współtowarzyszyć inne niespecyficzne objawy takie jak: ból i zaburzenia ruchomości gałki ocznej, mocne ból głowy, wymioty, senność, drgawki, ból karku (sztywność), łzawienie, światłowstręt, opadająca powieka (ptoza), problemy z ostrością i polem widzenia.


Jak widać anizokoria może być objawem toczącego się patologicznego procesu w ciele, który może być bardzo odległy od samego oka. 👁Ważne aby zaistniałej sytuacji nie bagatelizować, zdiagnozować i poznać prawdziwą przyczynę. Tylko na jej podstawie można dobrać właściwe leczenie.
Do kogo się wybrać w pierwszej kolejności?

OKULISTA i NEUROLOG

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *