PTOZA

#wtorekzdefinicją #odcinek36

Pomysł na nowy temat posta jest z życia wzięty 👍O oczko swojego maluszka zapytała mnie znajoma. Skierowałam ją do okulisty ponieważ, to co przyszło mi do głowy po zobaczeniu zdjęcia to…


PTOZA 🧐czyli opadnięcie górnej powieki. Jest to sytuacja w której powieka górna zbytnio zasłania gałkę oczną. Zmniejsza się wtedy wysokość szpary powiekowej.

Wysokość szpary powiekowej to nic więcej jak to ile widzimy gałki ocznej pomiędzy górną a dolną powieką. Norma wynosi ok 9mm. W praktyce o ptozie mówimy wtedy kiedy powieka przysłania 2mm tęczówki.

W większości przypadków jest to defekt estetyczny. Jednak gdy powieka zasłania źrenicę, może dojść do niedowidzenia w oku zajętym. O niedowidzeniu pisałam w #odcinek9 #wtorekzdefinicją


W zależności od rozległości ptozy może ale nie musi ona ograniczać pole widzenia i w tym różne aktywności dnia codziennego.

Niekiedy jest to problem natury psychologicznej 😟 zwłaszcza u dzieci, nastolatków czy osób mniej pewnych siebie, ze względu na widoczność wady na twarzy. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Nie ma metod zapobiegających powstawaniu ptozy.


▶️PTOZA MOŻE BYĆ WRODZONA (62-90%) LUB NABYTA.

▶️Może być dziedziczna (ok. 10%)

▶️Może być jednostronna lub obustronna. Najczęściej występuje w jednym oku (75%)


Przyczyny :

🟢Zaburzenia anatomiczne oraz funkcji mięśnia dźwigacza powieki górnej (najczęściej w przypadku ptozy wrodzonej)

🟢Porażenie nerwu okoruchowego III

🟢Zespół Hornera

🟢Nieprawidłowe unerwienie mięśnia dźwigacza powieki górnej

🟢Guz, obrzęk, uraz, blizna lub stan po operacji.

🟢Komplikacja po iniekcji toksyną botulinową.

🟢Czasem nawet nawykowe tarcie oczu lub długotrwałe noszenie twardych soczewek kontaktowych.

🟢Ptoza może być niespecyficznym pierwszym zwiastunem choroby mięśni np. dystrofii mięśniowej, dystrofii oczno-gardłowej, przewlekłej postępującej oftalmoplegii (zespół objawów występujących w chorobach CUN, obejmujących zaburzenia wzroku) miastenii lub objawem guza oczodołu.


Sposoby diagnozy i leczenia:

✅Wizyta u okulisty- w pierwszej kolejności. Lekarz zbiera wywiad i przeprowadza badania.

✅W zależności od przyczyny ptozy- wizyta u neurologa lub chirurga. ✅Ptoza najczęściej leczona jest chirurgicznie. Korekta wysokości szpar powiekowych może być całkowita lub częściowa.

Tutaj wersja dla wzrokowców

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *