Hemianopia

#wtorekzdefinicją #odcinek32
Witam serdecznie nowych obserwatorów! Jak co prawie każdy wtorek, wrzucam tutaj definicję jakiegoś zagadnienia związanego ze wzrokiem 🤓 Staram się w skrócie i w prostych słowach opisać o co chodzi 🤔
Dzisiaj, pomyślałam, że fizjoterapeutów zainteresuje zagadnienie hemianopsji.

Hemianopia, hemianopsja lub widzenie połowicze jest to utrata połowy pola widzenia. Dla przypomnienia, pole widzenia człowieka w poziomie to 180stopni, a w pionie 160 stopni.

Najczęstsze przyczyny:
❗️UDAR
❗️GUZ MÓZGU
❗️URAZ
Tymczasowa hemianopia może się pojawić się także przy migrenach 😔

W zależności od miejsca uszkodzenia hemianopia może się różnie prezentować. Oto podstawowe przykłady 👍 (zaznaczam jednak, że w przypadku tętniaków i zapalenia opon mózgowych obraz może być różny)
Zachęcam aby zerknąć na obrazki. Łatwiej będzie sobie to zwizualizować.

✅Różnoimienne (czyli utrata po lewej stronie i po prawej) dwuskroniowe (czyli od strony skroniowej) niedowidzenie połowicze ➡️w przypadku uszkodzenia skrzyżowania nerwu wzrokowego

✅Różnoimienne dwunosowe (od strony nosa) niedowidzenie połowicze ➡️gdy skrzyżowanie nerwu wzrokowego zostaje obrośnięte przez guz (sytuacja występuje rzadziej)

✅Jednoimienne (po tej samej stronie) niedowidzenie połowicze ➡️gdy uszkodzone jest pasmo wzrokowe, przerwana jest początkowa cz. promienistości wzrokowej lub kory okolicy bruzdy ostrogowej płata potylicznego mózgu. Przy uszkodzeniu pasma wzrokowego warto dodać, że odruch źrenicy na światło nie występuje.

Źródło: P.Duus- Diagnostyka topograficzna w neurologii
A. Bochenek- Anatomia człowieka

Hemianopię należy różnicować z tzw. hemispatial neglect albo unilateral spatial neglect ☝️- zespół nieuwagi stronnej, zespół pomijania (zaniedbywania) stronnego (połowiczego), jednostronne „zaniedbywanie” przestrzeni)

W hemianopii osoba faktycznie nie widzi, a zaniedbywanie jest to w skrócie i najogólniej brak świadomości, problemy z procesowaniem i angażowaniem jednej ze stron ciała.

Formy leczenia i terapii? Rehabilitacja wzroku lub interwencja chirurgiczna.

1 thought on “Hemianopia”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *