Widzenie barwne

#wtorekzdefinicją #odcinek26

Widzenie barwne

Kolory widzimy dzięki temu, że w siatkówce oka znajdują się wrażliwe na światło- światłoczułe komórki tzw. fotoreceptory.

Są nimi pręciki i czopki. Pręcików w oku jest około 100mln a czopków ok. 120mln sztuk. Dzięki czopkom widzimy kolory a dzięki pręcikom postrzegamy głównie ruch. Czopki odpowiadają za widzenie dzienne☀️ a pręciki za nocne. 🌛

Działanie czopków jest uzależnione od oświetlenia 💡dlatego na przykład wieczorem wszystko wydaje się szare.

Istnieją 3 podstawowe barwy widmowe:
📕Czerwona
📗Zielona
📘Niebieska

Każdy z czopków zawiera barwnik światłoczuły i każdy odpowiedzialny jest za absorbowanie innego rodzaju promieniowania i kierowania tej informacji do kory wzrokowej.🧠 W zależności od stopnia stymulacji poszczególnych rodzajów czopków widzimy określony kolor.

W przypadku barwy niebieskiej 💙 jest to długość fali 440-450, barwy zielonej 💚530-540 nm a barwy czerwonej ❤️ to 560-580 nm.

Barwę białą zobaczymy, gdy wszystkie trzy rodzaje czopków będą pobudzone tak samo mocno. Gdy żadne nie jest pobudzane, widzimy barwę czarną 🖤

Oko ludzkie 👁najlepiej reaguje na światło żółtozielone , a ogólnie jest w stanie odróżnić około 160 barw. Odbiór konkretnej barwy jest już osobniczą cechą i każdy odbiera barwy lekko inaczej.

Prawidłowe widzenie barw nazywamy też TRICHROMATYZMEM.

Na prawidłowe widzenie barwne składają się również czynniki takie jak:
✅Odpowiednie oświetlenie
✅Właściwości obiekty (np. matowy, z połyskiem, chropowaty itp.)
✅Stan narządu wzroku
✅Stan psychofizyczny obserwatora np. zmęczenie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *