Jaskra Wrodzona

#wtorekzdefinicją #odcinek23

Dzisiaj będzie mowa o

JASKRZE WRODZONEJ

Jest to takie schorzenie w którym oko ma podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe.😬 Przyczyną tego jest utrudniony odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej przez wadliwą budowę kąta rogówkowo-tęczówkowego. Jest to wada wrodzona, która nie jest tożsama z innymi anomaliami ani ogólnoustrojowymi schorzeniami.

Jaskra doprowadza do postępującej neuropatii nerwu wzrokowego, która może skutkować nieodwracalnymi ubytkami w polu widzenia. Może również skutkować nieodwracalną ślepotą.😟 Wiąże się z nią wysoka krótkowzroczność.

Jaskra występuje na szczęście rzadko i nie są w pełni znane jej przyczyny. Może mieć charakter dziedziczny.
Jaskra może być jedno👁 lub obuoczna👀. Towarzyszyć jej może ból oczu, niepokój i pocieranie oczu. Najbardziej charakterystyczna jest TRIADA objawów
🔴Łzawienie
🔴Zaciskanie powiek
🔴Światłowstręt

Oprócz tego widoczne są: powiększone wymiary oka (woloocze), obrzęk, rogówka jest mniej przezroczysta i zachodzą zmiany w jej strukturze (nieodwracalne)
Możliwym jest, że jaskra objawi się w późniejszym wieku. Jej przebieg wtedy jest dużo bardziej łagodny i bywa, że diagnoza stawiana jest przypadkowo.

Leczenie jest farmakologiczne i operacyjne. Postępowanie różni się w zależności od postaci jaskry (niemowlęca, dziecięca, młodzieńcza, wtórna). Jaskry nie da się w pełni wyleczyć. Powinno się ją stale monitorować.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *