Oczopląs

#odcinek13 #wtorekzdefinicją
Prosto z mostu- OCZOPLĄS, nystagmus CO TO? 🤷‍♀️🤷‍♂️

W tym poście ominę fizjologiczny oczopląs optokinetyczny, do którego wrócę w kolejnych odcinkach 👍oraz patologiczny oczopląs błędnikowy oraz pochodzenia ośrodkowego a zajmę się oczopląsem jako zjawiskiem patologicznym o podłożu głównie ocznym, jak nie inaczej.

Zaczynajmy w końcu 😅
Nasze oczy powinny ustawiać się nieruchomo podczas patrzenia. Oczopląs to zaburzenie tego stanu, w postaci rytmicznych mimowolnych ruchów/drgań gałek ocznych.🤪

Cechy oczopląsu:
▶️Oczopląs może mieć różny kierunek: poziomy, pionowy, obrotowy, skośny lub okrężny
▶️Oczopląs wahadłowy to taki w którym ruch gałek ocznych na każdą stronę odbywa się z jednakową prędkością.
▶️Oczopląs skokowy to taki w którym ruch w jedną ze stron jest szybszy. Na bazie szybszej fazy określamy kierunek oczopląsu np. oczopląs skaczący lewostronny.
▶️Oczopląs może się różnić pod względem częstotliwości (ilość drgań w odstępie czasu)
▶️Oczopląs może też mieć różną amplitudę (odległość na jaką porusza się oczopląs)

Co powinniśmy wiedzieć o oczopląsie?🤔
👉Może powstać na skutek niemożliwości rozwinięcia się prawidłowego ustawienia i ruchów gałek ocznych u maluszków. Przyczyną takiego stanu może być
• niska ostrość wzroku
• zaburzenia widzenia centralnego lub deprywacji wzrokowej w skutek uszkodzenia lub schorzenia oczu
👉Powolne, rozlane ruchy gałek ocznych przeważnie świadczą o ciężkim uszkodzeniu wzroku, a delikatne drgania o lżejszych zaburzeniach.
👉Drganie oczu u małych dzieci wcale nie oznacza, że obraz który widzą się rusza.
👉Wraz z wiekiem i poprawą funkcjonowania wzrokowego u dzieci, oczopląs może ulec zmniejszeniu.
👉Oczopląs może być dziedziczny, genetyczny lub sprzężony z inną chorobą układową.
👉Zespół blokady przez konwergencję jest to taki stan kiedy oczopląs jest zmniejszany przez ustawienie oczu w zezie.
👉Jest wiele metod leczenia oczopląsu należą do nich między innymi: noszenie okularów pryzmatycznych, operacje i terapia widzenia.

UWAGA WAŻNE🧨- teraz trochę o STREFIE CISZY jest to takie ustawienie głowy i oczu w którym drgania w oczopląsie minimalizują się maksymalnie lub w pełni zanikają. Dzieci często uczą się intuicyjnie gdzie ten punkt się znajduje ponieważ w nim najlepiej widzą.

Strefie ciszy często towarzyszy wyrównawcze ustawienie głowy (WUG). Są to takie kompensacyjne ruchy głowy i szyi, które mają na celu uzyskanie optymalnych warunków do utrzymania spojrzenia na obiekcie, czyli wprowadzenia wzroku w strefę ciszy.

PRZYKŁAD☝️☝️☝️

Jeśli dziecko ma oczopląs skaczący lewostronny. Czyli szybsza faza oczopląsu znajduje się po lewej stronie ⏪, to najczęściej po prawej stronie ⏩ drgania są lżejsze i co za tym idzie widzenie jest lepsze i tam jest strefa ciszy. Dziecko kieruje zatem wzrok w prawo ⏩ ALE aby patrzeć na wprost w takiej sytuacji musi zrotować głowę i szyję (czasem i kręgosłup) w lewo ⏪, czyli przeciwnie. Najłatwiej jest samemu na sobie wypróbować, wtedy łatwiej zrozumieć. ☝️☝️☝️

Jaki wniosek z tego trzeba wyciągnąć?🤔🤔🤔 Szczególnie ta informacja jest dla fizjoterapeutów. Mając dziecko z oczopląsem i ze strefą ciszy, musimy mieć na uwadze, że dziecko może układać się asymetrycznie ze względu na to, że w takiej a nie innej pozycji widzi funkcjonalnie. Korekcja na siłę nie ma większego sensu. Oczywiście pracujmy nad symetrią i próbujmy przeciwstawiać się ewentualnej wadzie postawy ale musimy mieć na uwadze to, że wzrok z nami wygra.

1 thought on “Oczopląs”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *