Różnowzroczność

#odcinek10 #wtorekzdefinicją

Dziś post na specjalne życzenie 😎 Była prośba o wyjaśnienie pojęcia różnowroczności. Zapraszam do lektury! 👩‍💻👨‍💻
RÓŻNOWZROCZNOŚĆ (ANIZOMETROPIA)

(z gr. nisos métron opia czyli nierówna miara oczu)

Najogólniej jest to sytuacja w której każde z oczu inaczej widzi. 😟 Związane jest to z tym, że każde oko ma inną wadę wzroku a różnica między nimi jest większa niż 2 dioptrie.

W tym momencie każde oko odbiera inny obraz🤯 i mózg nie umie zinterpretować co widzi 🤷‍♀️🤷‍♀️ Rolą mózgu jest percepcja obu obrazów z każdego oka i zlanie (fuzja) ich w jedno aby w korze wzrokowej powstał jeden spójny obraz. W sytuacji anizometropii oba obrazy z każdego oka są tak różne, że ten proces jest zaburzony lub niemożliwy 😵

Mózg broni się przed takim stanem FAWORYZUJĄC jedno (mocniejsze oko) 💪To oko może mieć mniejszą wadę lub nie mieć jej wcale. Tego oka używa mózg 🧠a tłumi funkcjonowanie oka słabszego „przeszkadzającego”. Nie rozwija się wtedy obuoczne widzenie oraz w oku słabszym może rozwinąć się niedowidzenie (o niedowidzeniu w #odcinek9 we wtorku z definicją). Różnowzroczność może ale nie musi być jedną z przyczyn niedowidzenia.

Jeśli jednak korekcja okularowa przy różnowzroczności doprowadza do pełnej ostrości widzenia to mamy do czynienia tylko z różnowzrocznością.

Lecz jeśli pomimo założenia okularów ostrość wzroku nie wynosi 100% to mamy zarówno różnowzroczność i niedowidzenie jednego z oczu (o ostrości widzenia w #odcinek8)

Wyróżniamy następujące rodzaje anizometropii:
📌dalekowzroczność obuoczna, każde oko z inną mocą
📌krótkowzroczność obuoczna, każde oko z inną mocą
📌jedno oko jest krótkowzroczne, a drugie dalekowzroczne.
📌różnowzroczność astygmatyczna czyli na każdym oku jest inna moc astygmatyczna
📌zdarza się też, że jedno oko nie ma wady refrakcji a drugie ma (ale różnica jest min. 2D)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *